Rozhovor s Ivanou Štinglovou z Miss Miriva

K dnešnému rozhovoru sme si pozvali Ivanou Štinglovou z projektu Miss Miriva, s ktorou sme sa rozprávali o ich začiatkoch a výrobe unikátnych šperkov z konských vlasov.

 

Ivano, mohla by ste seba a značku Miss Miriva čitateľom predstaviť?
Som Ferdo mravec - práca všetkého druhu ... :-D Obyčajná ženská, čo si splnila sen mať vlastného koňa, vďaka ktorému sa vlastne pustila do podnikania. V čase, keď som si svojho miláčika kúpila, tak v našom okolí neboli žiadne jazdecké potreby, preto som si urobila aspoň eshop. Časom bol tento trh tak zahltený, že som toto opustila a venujem sa už len výrobe šperkov a preprave koní. So súpravou na prepravu koní mne stretnete v rôznych kútoch nielen Českej Republiky, ale aj celej EÚ, či už sa to týka sťahovanie koníkov do nových domovov, účasti na pretekoch, prepravy na dovolenku s koňmi alebo v núdzi najvyššej - preprava za veterinárom - táto služba je držaná nonstop. No a v medzičase sa motajú šperky na zákazku, vymýšľa a trénujú nové zapletá a motívy.
V súčasnej dobe ponúka Miss Miriva asi ku štyridsiatich druhom rôznych šperkov, počnúc náušnicami, končiac prívesky na kľúče. Najširšie zastúpenie majú náramky, kde môže zákazník vyberať z nepreberného množstva zapletú, ktoré priebežne stále rozširujeme. Snahou je ísť samozrejme iným smerom a nerobiť kópie, preto sa kombinujú rôzne materiály, ako je napr. Sklo, koža, kov. Miss Miriva nie sú len šperky pre koňak, ale robíme aj mimo iného aj korálky so srsťou psíkov a mačičiek, zajačikov, rôzne prívesky s pierkami. Svoju klientelu sme si našli aj v radoch mamičiek a babičiek, ktorým vyrábame šperky s vláskami detičiek. Svoju vlastnú kategóriu majú aj pamätnú šperky s popolom.

Vašej špecialitou je výroba šperkov z konských vlasov, ako ste na tento nápad prišla? Začínala ste s výrobou práve týchto šperkov alebo ste zo začiatku používali tradičné materiály?
Kedysi sa nám v ulici objavil kôň, ale na jazdenie u súkromníka som bola malá, tak som ho aspoň chodila obdivovať. Potom som našla vytrhané vlásie a napadlo ma urobiť si z nich náramok, to mi bolo asi 10 rokov. Jednoduchý vrkôčik, nič zvláštneho, len zviazaný gumičkou a na zápästí priviazaný stužkou. Dôležité bolo, že to voňalo po koni :-D
Pred časom som hľadala nejaké tovaru a pri snorenie na internete som narazila na zahraničné stránky, kde bolo možné poslať vlásie vlastného koňa, firma je odoslala výrobcovia a dodala späť hotový náramok. Cena ale bola taaak závratná ... Potom už bol len malý krôčik k myšlienke, že je to vlastne diera na trhu, tu v Českej republike. A tým sa zrodila Miss Miriva.
Výroba šperkov z konských vlasov je moja prvotina a tým pádom aj prvé stretnutie sa šperkárskymi komponenty, keď teda nebudem počítať navliekanie korálok, keď som bola malé dievčatko.

Aký má tento materiál špecifiká pri výrobe? Je potrebné ho pred výrobou nejako upravovať?
Konské vlasy sú limitované maximálne tým, že sú potrebné krátke. Ale aj s tým si dokážeme poradiť a v prípade, že klient trvá na náramku, sme schopní upliesť jeho krátku variant. Inak je to materiál značne odolný. Znesie v podstate rovnaké zaobchádzanie, ktoré mu dáva kôň. Ale aj k žíněnému náramku je potreba pristupovať ako ku šperku, tj. Dávať dole ho pri domácich prácach, všade tam, kde hrozí, že by sa človek mohol niekde zachytiť a náramok mechanicky poškodiť. Nenosiť šperky priadza z ani tých z živice pri práci s chémiou a pod. Vždy sa jedná o kombináciu materiálov, raz bude trpieť samotná vlásie, inokedy krištáľová živica, inokedy kovové zapínanie.
Pred samotným pletením konského vlásia náramkov sa musí vlásie dôkladne vyčistiť, aby sa vlásie nelepili a výsledný náramok bol šperk, nie chlpaté "voňavé" čosi. :-D

Sú tu nejaké limity, čo nejde vyrobiť?
Snažíme sa vyhovieť každému vášmu priania a tak pre našich zákazníkov vymýšľame nové tvary, nové farby, zdobenie, spôsoby spracovania tak, aby sa z celej tej škály dal zhotoviť šperk, ktorý bude úplne ojedinelý a jedinečný a hlavne osobitý. Občas sa dá povedať, že čiaru na želanie. ;-)

Môžete nám opísať, ako pri výrobe postupujete?
V podstate to vždy začína prvotným kontaktom klienta. Je dôležité zistiť klientovo príbeh, pretože mnohokrát sa stane, že klient vie, že chce napr. Korálku. Ale už nemá predstavu, ako má vyzerať. Snažíme sa teda čo najviac vcítiť do klienta, jeho nálady, jeho vzťahu so zvieracím parťákom, obľúbenú farbu. Keď máme upresnené, ako má šperk vyzerať. Dorazil materiál na výrobu. Označíme si, čo sa bude vyrábať, aké zdobenie bolo dohodnuté pod. Aby všetky informácie boli pohromade a nemuselo sa behať k počítaču. Niekedy klient zmení názor, pretože niekde videl niečo, čo mu viac lahodí oku a zákazka sa upraví k jeho spokojnosti. Toto samozrejme možno len do určitej fázy príprav. Nasleduje vyčistenie materiálu, tu ide najmä o vlásie na pletenie. Ak je potrebné znečistená srsť, ktorá sa zalieva do živice, je nutné ju s čo najväčšou opatrnosťou tiež vyčistiť. Po vysušení sa prejde k samotnému začatiu výroby. Opäť prichádza na rad kontrola toho, čo má vzniknúť, aké zdobenie, zapínanie, ozdôbky. Všetko si človek pripraví tak, aby to ma