Jaspis - matka všetkých kameňov
Jaspis patrí medzi jeden z najdlhšie známych kameňov. Poďme sa spoločne pozrieť detailnejšie na tento drahý kameň.
História
Ľudia považovali v staroveku červený jaspis za posvätný kameň, ktorý mal svojho majiteľa chrániť po fyzickej i psychickej stránke. Je kameňom vytrvalosti a života, z toho dôvodu sa stal talizmanom bojovníkov.
Indiánske kmene nazývali červený jaspis, pre svoju farbu, krvou krajiny.
Výskyt
Jedná sa o dobre dostupný kameň. Jeho náleziská sa vyskytujú napr. V Rusku, Indii, Austrálii, Brazílii, na Madagaskare ...
Po stopách jaspisu sa môžete vydať aj v SR. Medzi naše najznámejšie lokality patrí Podkrkonoší (Kozákov, Frýdštejn, Doubravice), Boršov u Moravskej Třebovej, Krušné hory (Ciboušov u Klášterca nad Ohří), okolie Liberca a Ostravsko (halda Ema).
Vlastnosti
Jaspis je špeciálnym druhom chalcedónu. Majoritne je tvorený oxidom kremičitým, ktorý môže sprevádzať zhruba 20% prímesi. Jeho zafarbenie spôsobujú obsiahnuté prvky ako železo, mangán a i.
Na Mohsovej stupnici tvrdosti dosahuje hodnôt 6-7.
Druhy
Sú známe rôzne druhy jaspis, ktoré sa vzájomne líšia svojimi vzormi:
-
Brekciový
-
pestrý
-
obrázkový, tiež krajinný
-
austrálsky, tzv. mookait
-
leopardí
-
dalmatín
-
oceánovo
Sfarbenie
Vyberať môžete tiež zo širokej škály farebných prevedení:
-
červený
-
hnedý
-
žltý
-
zelený - zelený jaspis s červenými železnými škvrnami sa volá heliotrop
-
modrý
-
fialový
-
čierny, tzv. basanit
Liečivé účinky
Kamene sprevádzajú ľudstvo od nepamäti. Niektoré boli opradené mýtmi a legendami, boli im prisudzované liečivé účinky, či už na telesnej alebo duševnej úrovni.
V súčasnej dobe sa čoraz viac ľudí navracia k starým tradíciám, liečenie drahými kameňmi nevynímajúc. Odborne sa tento spôsob liečby nazýva litoterapie. Cieľom nie je nahradiť odbornú lekársku starostlivosť, ale "nakopnúť" organizmus pomocou energie vyžarovanej kameňom.
V tejto časti nájdete prehľad účinkov, ktoré môžete pociťovať pri kontakte s jaspis. Majte na pamäti, že každý človek je originál a teda reakcie viac ľudí na ten istý kameň môžu byť odlišné.
telesné
-
prospieva spojivovom tkanive a pokožke
-
povzbudzuje krvný obeh, tráviacu sústavu a funkciu pohlavných orgánov
-
podporuje detoxikáciu
-
posilňuje imunitu
duševné
-
podrží a pomôže pri strese
-
zjednocuje všetky aspekty života
-
pohlcuje negatívnu energiu a neutralizuje elektrosmog
-
zlepšuje organizačné schopnosti, predstavivosť, uvažovanie a odhodlanie
Využitie
Pre svoju širokú škálu farebných variácií bol tento kameň našimi predkami hojne využívaný. Vyrábali sa z neho jednoduché nástroje, pečatidlá, amulety či šperky.
Ničím neobvyklým nie je vykladanie interiéri budov jaspis či inými drahými kameňmi. Český panovník Karol IV. nechal týmto spôsobom vyzdobiť Svätováclavskou kaplnku v chráme svätého Víta, Václava a Vojtecha. Výzdoby priesady drahými kameňmi, pri ktorom bolo využité jaspis, sa za jeho vlády dostalo tiež kaplnku sv. Kríža a sv. Kataríny na Karlštejne.
Významného uznania sa dočkal stôl Rudolfa II., Ktorý bol vyložený pestrofarebnými jaspis. Bol považovaný za jeden zo siedmich divov renesancie.