Bižutéria – všetko, čo potrebujete vedieť
V dnešnom článku si posvietime na bižutériu. Dozviete sa, ako ju spoznať, aké sú rozdiely a aké sú najlepšie bižutéria v ČR.
Čo je bižutéria?
Bižutéria ponúka nekonečné možnosti šperkov a ozdôb, pretože je vyrobená z materiálov, ktoré nie sú tak drahé ako je napríklad zlato, platina a drahokamy, na čele s diamantmi. Jej prednosťou je hlavne cenová dostupnosť, ale napriek tomu ponúka precízne spracovanie, ktoré uspokojí každého, kto sa túži zdobiť.
Ako spoznať bižutériu?
Šperky z bižutéria sa od šperkov zo zlata a ďalších drahých kovov líši tým, že postrádajú puncové označenie a samozrejme je rozdiel v cene. Jej výhodou sú nielen klasické, ale aj veľmi odvážne šperky, ktoré sa prispôsobujú najnovšej móde. Obzvlášť pre mladých umelcov ide o možnosť realizovať svoje nápady.
Aké sú rozdiely medzi bižutériu a výrobkami z drahých kovov?
Bižutéria sa už tradične vyrába z rôznych lacnejších kovových zliatin, ako je mosadz a nikel, ktoré môžu byť pre efekt pozlátené alebo postriebrené. Drahé kamene sú imitované sklenenými korálkami a syntetickými kameňmi, ktoré majú hlavne zdobiaci efekt. Nie je vzácnosťou nájsť aj výrobky z plastov, akrylových komponentov, z textilu a kože, kombinované so sklenenými a kovovými prvkami. Na rozdiel od šperkov z drahých kovu, bižutéria nie je investícia s vysokou trhovou hodnotou, ale ide o menej trvanlivé produkty s dekoratívnym účelom.
Kde sa vyrába bižutéria?
V Česku je výroba bižutérie už historicky na svetovej úrovni a najprestížnejším pokračovateľom, ktorý vyrába originálne šperky je firma Preciosa v Jablonci nad Nisou. Jej vlajkovou loďou sú originálne šperky s krištáľom, ktorý českí majstri doviedli od 14. storočia k dokonalosti. Svetovo uznávané sú šperkové brúsené kamene, perly a perličky. Viac o Jabloneckej bižutérii tu.
V dlhej histórii, kam až siaha túžba človeka zdobiť sa, je mnoho zaujímavostí. V Čechách sa napríklad sklenené ozdoby objavili už v 13. storočí pod vplyvom stredovekého kresťanstva, kedy sa vyrábali na Šumave vinuté ružencové perly tzv. patriariky. Turnovskí majstri sklári sa zase zbavili benátskej konkurencie tým, že na začiatku 18. storočia vynašli kompozičnú sklovinu, z ktorej dokázali vytvoriť sklo napodobňujúce preslávený kráľovský diamant, ale aj imitácia rôznych drahých kameňov, ako je topaz, smaragd, zafír, ametyst alebo aj vzácny český granát.
Top bižutéria v ČR
Po roku 1989 štátne podniky prechádzali do súkromného vlastníctva a taktiež vznikli malé remeselné dielne.V 90. rokoch sa hlavnými predstaviteľmi vo výrobe a predaji bižutérie stali akciové spoločnosti Preciosa, Jablonex, Ornela, Bižutéria Česká mincovňa, Železnobrodské sklo a Jablonex.
Jablonecká bižutéria je stále symbolom kvality a mnohoročnej tradície, predovšetkým zásluhou remeselných aj technologických zručností.
Múzeum bižutérie - aké navštíviť?
Mimoriadne ucelenú zbierku bižutérie ponúka Múzeum skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou, ktoré má vo svojich zbierkach 12 miliónov predmetov. Ďalšie miesta, kde sa dá s výstavami bižutérie stretnúť, sú napríklad Umeleckopriemyselné múzeum v Praze. Moravská galéria v Brně, Sklárske múzeum Nový Bor, Regionálne múzeum vo Vysokom Mýte.